Думата "робот" те кара да се сетиш за много различни образи като R2D2 и C3PO от „Междузвездни войни“; човекоподобни машини, които съществуват, за да обслужват създателите си (ако си спомняш Роузи от The Jetsons); марсохода Perseverance, който кацна на Марс съвсем скоро и разбира се новата умна прахосмукачка, която се блъска в стените и плаши кучето. Някои хора възприемат роботите като опасни технологични създания, които някой ден ще доведат до гибелта на човешката раса като ни надхитрят, надминат и превземат света, други пък нямат тези притеснения (аз също) и ги виждат като една необходима стъпка
Първата употреба на думата „робот“ всъщност е в пиеса за механични хора, които са създадени да работят на производствени поточни линии и които се бунтуват срещу своите господари. Името на пиесата е R.U.R. или Rossum’s Universal Robots (Универсалните роботи на Росум) и е написана от чешкия драматург Карл Чапек през 1921 г., а думата за робот идва от чешката дума за принудителен труд (robota, което много прилича на познатата ни „работа“).
Думата "роботика" също е измислена от писател – един от най-популярните фантасти в историята Айзък Азимов я използва за пръв път през 1942 г. в разказа си "Runabout". Азимов има много по-ярко и оптимистично мнение за ролята на робота в човешкото общество. Той обикновено описва роботите в своите кратки разкази като полезни слуги на човека и разглежда роботите като „по-добра, по-чиста раса“. Азимов също така предлага и трите „Закона на роботиката“, които роботите му, както и роботизираните му герои следват:
Първи закон
Роботът не може да навреди на човешко същество или чрез бездействие да причини вреда на човешко същество.
Втори закон
Роботът трябва да се подчинява на заповедите, получени от човешки същества, освен когато тези заповеди влизат в противоречие с Първия закон.
Трети закон
Роботът трябва да защитава съществуването си, освен когато това влиза в противоречие с Първия и с Втория закон.
Най-ранните роботи, такива, каквито ги познаваме, са създадени в началото на 50-те години от Джордж Девол, изобретател от Луисвил, Кентъки. Той изобретява и патентова препрограмируем манипулатор, наречен „Unimate“, от „Universal Automation“. През следващото десетилетие той се опитва да продаде своя продукт, но безуспешно. В края на 60-те години бизнесменът/инженер Джоузеф Енгелбергер придобива патента на роботите на Девол, успява да го модифицира в индустриален робот и да сформира компания, наречена Unimation, която революционизира автоматизираните производствени линии. За своите усилия и успехи Енгелбергер е известен в бранша като „Бащата на роботиката“.
Сега роботите са част от ежедневието ни и ние дори не разбираме и не осъзнаваме, че са там. Кухненските ни уреди са „умни“, телевизорите ни, колите, прахосмукачките също. Вече всяко дете може да се научи да прави роботи, а в SoftUni Kids предлагаме първите стъпки точно към това. Курсовете предлагат обучение по програмиране на платка Mircro:bit, а за по-напредналите – работа със сензори и светодиоди. Ако детето ви проявява интерес към технологии, компютри и джаджи, не се колебайте, а го запишете на един от курсовете ни! В тях децата не само се забавляват, но и получават знания, които ще са полезни за бъдещото им развитие в училище, а и в бъдещата им професия. Можете да намерите целия списък с курсове тук! До скоро!