Днешните динамични времена, дигитализирането на почти всеки аспект от живота и развитието на технологичните тенденции превърнаха програмирането и информационните технологии в една от най-критичните икономически сфери и най-желаните области за развитие. И макар на пръв поглед това да изглежда като направление за големи, все повече младежи, които още не са излезли от гимназията, завършват курсове и обучителни програми по програмиране.
Това повдига въпроса трябва ли децата изобщо да чакат до определен момент, за да се потопят в този предизвикателен и пълен с разнообразие свят? И отговорът е не. Програмирането не е само техническо умение и по тази причина, дори в най-ранна детска възраст е достъпно и разбираемо за мъниците.
Самото то е инструмент, който спомага развитието на логическото им мислене, креативността и откриването на нестандартни решения на поставени задачи, уменията за работа в екип и комуникацията. Досегът с програмирането в ранен етап от детското развитие подхранва любопитството, жаждата за знания и интереса към дисциплини, на които почти всеки малчуган се мръщи, като математиката.
Можем да изреждаме преимуществата на програмирането за деца цял ден. Но дори и да не очаквате от детето ви да стане програмист, ето шест водещи начина, по които заниманията в областта спомагат цялостното детско развитие:
Програмирането за деца насърчава креативността
Заниманията по програмиране, пригодени за най-малките, насърчават децата да експериментират и им дава свободата да мислят „извън кутията“. Възможността да създадат нещо тяхно от нулата и обратната връзка, която получават, поражда у тях увереност и подхранва смелостта им, когато се изправят пред нови предизвикателства. Дава им и знанието, че могат да подходят нестандартно във всяка ситуация.
Не само това. Програмирането е област, която дава видими резултати. Децата ще могат да наблюдават собствения си прогрес и накрая да се поздравят за постигнатото, което е най-силният инструмент за подхранване на мотивацията – да виждаш това, което постигаш.
Процесите развиват логическото мислене
Да се научиш да „кодиш“ е много повече от това да можеш да напишеш синтактично правилен код. Програмирането учи децата как да мислят последователно и рационално, тъй като изисква от тях да виждат цялата картина и да могат да я разделят на съставните ѝ части.
Малчуганите се научават да комбинират креативен подход с последователността на логическото мислене, за да постигнат ефективни резултати. Те ще знаят, че ако нещо не сработи от първия път, просто трябва да се върнат и да ревизират ясно начертаните до момента стъпки. А логическото мислене е важно качество както по отношение на професионалното развитие, така и в ежедневни ситуации.
Децата се научават да решават проблеми
Способността да решаваме проблеми е едно от най-ценните умения, които можем да придобием. В днешно време, това е и една от най-търсените характеристики от страна на работодателите. Умението за решаване на проблеми ни помага да се справяме по-лесно с трудности и предизвикателства, а кой не иска това и за своето дете?
Малчуганите, които се занимават с програмиране от най-ранна детска възраст, придобиват тази способност по-рано от останалите си връстници и това им е от значителна полза за по-нататъшното им развитие. Базовите умения по програмиране им помагат да разберат как работят нещата и как разработчиците комбинират математиката с логически и креативни подходи за постигане на желаните резултати.
Програмирането създава устойчиви и уверени личности
Децата ни днес са натоварени с много очаквания – да се справят отлично в училище, да придобиват редица знания и умения по време на извънкласни дейности, да са по-добри от връстниците си. Тези очаквания често събуждат у мъниците страха от провал. И макар в много ситуации да работят здраво, за да избегнат провала, в още толкова предизвикателства няма да се впуснат, отново за да избегнат провала.
Програмирането за деца е идеален способ да научим малчуганите, че провалените опити са само друг начин да се учим и развиваме, че в тях няма нищо страшно. Това затвърждава у тях знанието, че ако нещо не сработи, могат да опитат отново, учи ги на устойчивост в моменти на несполука. Неслучайно основен компонент на програмирането е процесът по дебъгване – откриването и отстраняването на грешки в кода. Дори най-добрите програмисти грешат.
Децата стават отборни играчи
Какво е общото между отборните спортове и програмирането? Екипът, разбира се. Всички искаме децата ни да бележат лични, индивидуални успехи, но в повечето случаи, независимо от сферата на развитие, ще трябва да работят и да разчитат на „отбора си“. Обученията по програмиране за деца залагат на работата в екип, за да спомогнат придобиването на важни комуникативни умения, които да са от полза на малчуганите и в бъдещото им развитие.
Програмирането за деца комбинира полезното с приятното
Ако търсите за детето си форма на забавление, която е доказано смислена и ще му помогне да придобие набор от умения, докато играе, програмирането за деца е безспорен фаворит сред идеите. Това ще ги срещне със забавно предизвикателство, което ще завладее вниманието им и ще положи устойчивите основи на едно успешно бъдеще.
Освен това, ако малчуганите ви решат да се занимават с програмиране, след като сте запалили искрата толкова рано, със сигурност ще са ви благодарни. Неоспорим факт е, че това е една от най-перспективните индустрии, с едни от най-привлекателните нива на заплащане и условия на работа.
Програмирането като детска игра
В SoftUni Kids се стремим да вдъхновяваме децата, да им помагаме да създават и да се развиват в най-различни аспекти, благодарение на иновативния подход на учене чрез правене. Малчуганите ни споделят, че учат, научават, но и се забавляват, докато работят със своите връстници и другари по игра и интереси. Ако сте готови да потопите и своето дете във вълшебния свят на програмирането, не се колебайте да ги запишете в едно от обученията ни ТУК. Очакваме мъниците с нетърпение!