Децата днес израстват в една технологична, дигитална среда. Дори и да оставим настрана времето, прекарано в дистанционно обучение, голяма част от приятелите, игрите и забавленията на децата ни са онлайн. Това създава нужда малчуганите да знаят как да виреят в дигитална среда.
Може би на пръв поглед програмирането е твърде суха и далечна област, особено когато говорим за най-малките, но крие неподозирани ползи за децата. От насърчаването на креативността, развиването на логическото мислене и умението да решават проблеми още най-ранна възраст, програмирането е занимание, което създава уверени личности, отборни играчи и гради характер. Ползите са неоспорими, а ако се чудите как да убедите хлапето си да замени игрите за програмиране, не забравяйте, че програмирането също може да бъде игра.
Днес образованието изглежда и се усеща малко по-различно. Подготвяме децата си за свят, който се променя динамично. Всички искаме малчуганите да получат максимално много възможности още в най-ранна възраст, за да станат конкурентни и успешни младежи и възрастни. Несъмнено, освен образователно и спомагащо развитието на всяко дете, програмирането е една от най-перспективните сфери.
Истината е, че първоначално програмирането може да е чуждо на хлапетата. Те мислят за игри и забавления, тогава как да ги убедим, че има смисъл да подхванат още едно занимание, което толкова напомня на ученето? Ето идеи как да събудим интереса им, а после те сами ще се запалят по идеята:
Да обясним програмирането по интересен начин
Няма нужда да сте експерти в сферата, за да предадете идеята за програмирането по разбираем и интересен начин, който да събуди любопитството на хлапетата. Най-простата дефиниция на програмирането гласи, че така задаваме на компютъра задача, която той да изпълни стъпка по стъпка, последователно, за да постигне определен резултат.
Това, което трябва да знаят децата, е, че програмирането помага за това да работят приложенията в смартфоните, на компютъра, да вървят игрите за конзоли и т.н. Програмирането е движещата сила на огромна част от нещата, с които децата си взаимодействат, включително и по време на дистанционното обучение. Навлизане в сферата от най-ранна възраст ще им помогне по-добре да разбират света около тях и начините, по които работи.
В крайна сметка, компютърът е просто машина. Кодът е този, който ѝ дава живот, а програмистите са неговите строители. Те са като магьосници, които карат машината да се събуди и да изпълни заръките им.
Да говорим за езиците
Много хора се отказват от възможността да се развиват в перспективната сфера на програмирането, защото смятат, че програмните езици са твърде голямо предизвикателство. Тогава как да привлечем вниманието на децата? Тук огромна роля играят визуалните езици за програмиране.
Те позволяват на хлапетата да програмират визуално, вместо през писане на код. Това до голяма степен превръща процеса за малчуганите в игра, в която свързват блокове от (вече готов) код в различни комбинации, за да постигнат различни резултати. Така се постигат две неща – спомага се за развиването на логическото мислене на децата, карайки ги да обръщат внимание на това какви блокове свързват и в каква последователност. На второ място, поддържат се интереса и мотивацията им, тъй като дава мигновени резултати.
Именно тайните на такъв език за визуално програмиране ще открият хлапетата в курса за начинаещи в програмата по Програмиране. Scratch позволява на децата сами да създават истории, анимации и дори игри с няколко клика. Езикът се основава на принципа drag-and-drop и максимално улеснява процеса за малчуганите, като същевременно развива редица полезни умения.
Да изведем програмирането от сферата на абстрактното
Когато мислим за програмиране, много от нас си представят писането на редове и редове код, с които се случва нещо неизвестно, в резултат на което имаме достъп до различни програми, инструменти, дори игри. Но програмирането има напълно физическа страна, до която децата могат да се докоснат.
Тук може да послужи платката Micro:bit, която е част от програмата по Роботика и Електроника в SoftUni Kids. Чрез нея хлапетата могат да видят разликата между софтуера (абстрактната страна) и хардуера (физическата страна). Дори без никакъв опит, децата могат да програмират платката – тя е мъничка, компактна, по-малка от лична карта, а съдържа в себе си вселена от функционалности, с които хлапетата могат да се ангажират и забавляват, постигайки физически резултати с усилията си.
За всяко дете ли е подходящо програмирането?
Няма изискване или белег, който да показва, че програмирането е подходящо за едни деца, а за други не. Няма значение дали хлапетата се интересуват от спорт, обичат да пеят и пишат, или предпочитат да прекарват цялото си време в рисуване. Програмирането за деца не е самоцелно, а поставя акцент върху развитието на комплексни умения у децата още в най-ранна възраст.
Всяко дете трябва, а и има възможност да опита. По този начин родителите отварят врата, която може и да остане затворена дълго време, към път на развитие, който крие невероятни възможности и цяла вселена от вълнуващи новости. А дори и да се окаже, че това не е нещото за тях и да не продължат заниманията си, малчуганите ще са взели много ценни ползи от самия процес на обучение – от развиване на логическото мислене, до подхранване на въображението и дори придобиване на умения за работа в екип.
Именно в това се целим с обученията в SoftUni Kids – да провокираме децата, да ги вдъхновим и мотивираме, да повярват в себе си и способностите си още в най-ранна възраст. Не се колебайте да разгледате пълната програма от предстоящи курсове и да отворите нови възможности пред хлапетата си!