Днес виртуално събрахме някои от преподавателите в СофтУни Кидс, за да си поговорим с тях повече за принципите на работа на Кидс и промените, настъпили вследствие на обявеното в страната извънредно положение. Как се справят учителите и децата, изпитват ли затруднения и как ги преодоляват - вижте в следващите редове:
Да научим малко повече за принципа на работа на СофтУни Кидс.
Отговор получаваме от Стефан Пейчев. Той е част от екипа на SoftUni Kids във Варна. Има повече от 10 години опит като преподавател по информатика и ИТ. Водил е редица извънкласни дейности в областта на програмирането и уебдизайна. В момента е ръководител на отбора по Роботика в гимназията, в която работи.
"СофтУни Кидс предлага цялостна програма за въведение в програмирането за деца. Като се започне от „Първи стъпки в програмирането“, където децата за първи път научават какво е алгоритъм и компютърна програма, и стигнем до последното ниво, в което децата се учат да изграждат напълно завършени приложения. Курсовете в отделните нива са така подредени, че детето с лекота да преминава през тях и при проявен интерес - да продължи обучението си по програмиране. В СофтУни Кидс използваме различни методи и подходи на обучение, като се обръща внимание на всяко дете и се проследява неговия напредък. По време на курсовете децата учат не само програмиране, но и т.нар. „меки“ умения – работа в екип, общуване, партньорство, взаимопомощ."
Какво се промени в работата на СофтУни Кидс, след обявеното извънредно положение?
На въпроса отговаря Сияна. Тя е част от екипа на SoftUni Kids от стартирането на групите ни във Варна. Започва да се занимава с програмиране още в гимназията и оттогава технологиите се превръщат в нейна страст.
"През изминалата седмица започна нашето дистанционно обучение. Всички бяхме развълнувани, както децата, така и ние.
Първите ни онлайн уроци преминаха с усмивки и добро настроение. Заедно успяхме да преодолеем онлайн бариерата и да не усетим особена промяна по време на занятията. Това е обучение не само за децата, но и за нас, и съм сигурна, че всеки научава нещо ново."
Какво се промени за теб като преподавател? По-трудно ли е да преподаваш изцяло онлайн на децата?
С отговор на този въпрос се включва Мартин Атанасов. Той се присъединява към екипа на SoftUni Kids като преподавател в град Варна. Завършил е Международни отношения и Строителство на сгради и съоръжения във Варна. Работи като .Net, MS SQL developer. Определя ролята си в екипа на SoftUni Kids като възможност за споделяне на знания и ентусиазиране на млади и бъдещи програмисти.
"Преподаването от вкъщи създава комфорт на учителя и му спестява време. Има възможност да се обърне внимание на въпроса на всяко дете, било то в писмена форма или по време на лекциите. От друга страна, смятам, че нищо не заменя личните срещи с учениците от гледна точка на дисциплината и тяхната съсредоточеност в материала, който се преподава. За дисциплината ще разчитаме на родителите да помагат. Те, от своя страна, ще имат възможност да наблюдават отстрани и да са спокойни, че децата им са в добри ръце. Разбира се, сближаването с децата ще бъде по-трудно, но не е и невъзможно.
Смятам, че този вариант на обучение е по-добрият, защото като преподаватели на информационни науки, трябва да сме адекватни с развитието на съвременните образователни технологиии да умеем да ги прилагаме успешно."
Как се справят дечицата? Интересно ли им е, изпитват ли някакви затруднения?
Отговор дава Петър Петров. Той е ководещ по време на занятията във Варна. От 20 години преподава информатика и ИТ на ученици от 5 до 12 клас, а в извънкласна форма и на по-малки. В SoftUni Kids вижда възможност да предаде знанията си по различен начин, извън шаблона на класната стая. Удоволствие за него е да се среща с деца, които са истински мотивирани да се развиват.
"Общото ми впечатление от работата и в двете групи е, че учениците проявиха интереса, който обичайно проявяват и при присъственото обучение. Запази се и активността им. Темпото на работа беше малко по-бавно, но това не доведе до спад на настроението за работа. Трудностите, пред които се изправихме, са свързани с това, че се изучава хардуер, без да могат децата да го пипнат. Въпреки това, те успяха да се справят отлично, както винаги. Като цяло, смятам, че въпреки трудностите, на децата им беше интересно, забавляваха се и постигнаха очакваните резултати."
Не пропускайте да разгледате всички предстоящи обучения в СофтУни Кидси да потопите и своето детенце в света на технологиите от комфорта на вашия дом!