Проучване сочи, че в бъдеще 9 от 10 професии ще изискват дигитални компетенции. Според данни от друго изследване, 65% от днешните първокласници ще се занимават с професии, които днес не познаваме. Подобни прогнози налагат нуждата от ранно обучение по дигитални умения. Уроците по дигитални науки подпомагат бъдещата кариерна реализация, но имат и редица други ползи - те развиват логическото мислене и креативност, както и умения за работа в екип и решаване на сложни задачи. Тези компетенции са ключови за пълноценното израстване на личността, независимо в коя професионална сфера детето ще избере да се реализира.
СофтУни Кидс е инициатива, насочена към осигуряването на съременно и достъпно обучение по програмиране, информационни технологии и дизайн за деца. Всички обучения в академията се основават на подхода „учене чрез правене“. В учебния план са залегнали игрите като един от най-ефективните начини за усвояване на информация и нови знания. Децата учат, докато се забавляват, без да прекарват часове пред монитора, а упражнявайки се чрез различни интерактивни занимания.
С тях работят преподаватели с опит и подход, които с огромно желание творят, заедно с децата, като им предават най-ценното от опита си по интригуващ и вълнуващ начин, с индивидуален подход и внимание. Децата участват в ключови процеси, като създаването на правилата за работа в час, с което се превръщат в пълноценна единица от един здрав и сплотен колектив, който полага съвместни усилия за растежа на всеки негов член.
Това, което превръща учениците от консуматори на дигитални технологии в техни създатели, е преди всичко цялостна програма по програмиране – запазена марка на СофтУни Кидс. Тя включва пет надграждащи се нива, а по-долу ще можете да научите повече информация за всяко от тях:.
Подготвително ниво
Насочено е към деца, които все още не могат да четат и пишат, но имат желание да навлязат в света на технологиите по вълнуващ начин. Уроците в това ниво преминават под формата на игри, които развиват алгоритмичното мислене на малчуганите. В момента предстоят три курса от подготвителното ниво, като и трите ще се проведат в София. В края на ноември започва курсът по „Компютърна грамотност“, а от средата на януари следващата година стартират и новите два курса - „Първи стъпки в графичния дизайн“ и „Първи стъпки в уеб дизайна“, които ще бъдат основополагащи за децата в сферите на дигиталните изкуства и уеб дизайна. Децата ще се научат да работят с Wordpress, Weebly.com, Paint 3D и ще изградят множество ценни умения, с които да преценят дали тези сфери ги вълнуват и дали биха искали да се развиват в тях по-задълбочено.
Първо ниво
С него стартира цялостната програма. Това ниво включва модула „Първи стъпки в програмирането", където децата, освен че научават основните понятия в програмирането, започват да изграждат и умения за работа в екип. Заедно с това учениците развиват компетенции за определяне на цел и разделянето ѝ на по-малки задачи и стъпки за изпълнение. Модулът започва още в края на ноември и ще се проведе в градовете София, Варна, Благоевград, Бургас и Стара Загора.
Второ ниво
Подобно на въвеждащия модул, следващото второ ниво също включва само един курс „Програмирай и играй с платка Micro:bit“. Той надгражда въвеждащия курс, като запознава участниците с връзката между хардуер и софтуер. На този етап децата изучават програмния език JavaScript, докато програмират различни игри и задачи, които платката Micro:bit изпълнява за тях. Модулът започва от ноевмври в София и Варна.
Трето ниво
След като са преминали базисните обучения, децата могат сами да изберат в коя посока искат да продължат да учат. Програмата предлага три възможности. Първата е Android приложения, където децата научават как да правят екрани на приложения и как да използват данните, които потребителите въвеждат. Курсът започва в края на ноември в Бургас, София и Стара Загора. Останалите две обучения, в които малчуганите могат да продължат, започват от началото на декември и развиват умения за решаване на сложни проблеми и изграждане на цели програми. Това са курсовете: Игри със Scratch, който ще се провежда в Стара Загора, както и Сензори с Digital SandBox, който предстои в Бургас, Варна и София.
Четвърто ниво
В последното четвърто ниво децата навлизат по-дълбоко в света на програмирането. Това става чрез предвидените две обучения, които ще се проведат в София от края на ноември. Това са: HTML5 & CSS3 Sites, който ще даде възможност на участниците да свързват устройства към платка чрез код. Следва курсът Arduino Advanced, където децата ще надградят знанията и уменията си в областта на електронните компоненти и електричеството.
Ако искате да научите повече за отделните нива или директно да запишете вашето дете в някои изброените обучения, посетете ТОЗИ линк.
Автор: Мария Цекова