Спомням си преди 20 години, тогава бях 4 клас и започвах да уча английски език. Всичко беше интересно за мен, например защо англичаните са толкова учтиви, че дори нямат дума за „ти“, а използват само „Вие". Също така защо азбуката им няма „ж“, „ч“, „ш“ и „щ“ и колко много букви трябва да се изпишат, за да представят този звук. Беше „модерно“ да се учи език, но дори не осъзнавах каква е необходимостта да го владееш преди да дойде бумът на кабелните телевизии. Тогава се запознах с учителя ми по английски език, който дори и днес виждам и слушам с интерес – Cartoon Network. Освен часовете по английски език в училище, ходех и на частни уроци при него по 1-2 часа на ден. След това, той ме запозна и отстъпи място на батковците - Discovery Channel и National Geographic. Радвах се, че уча езика с тях, а допълнителен бонус беше, че научавах повече и за звездите, технологиите, растенията и животните. За мен това беше един необятен свят, който откривах всеки ден, защото разбирах английски език. Не всички мои приятели познаваха този свят. Те познаваха учителя (Cartoon Network), за тях той беше готино нарисуван и правеше смешни движения, но не разбираха какво говори и не виждаха смисъл да се научат. Батковците (Discovery Channel и National Geographic) не им бяха интересни и ги мислеха за зубъри, защото свързваха техните снимки с училище и нищо друго.
В момента английският език е задължителен в ежедневието ми. Никога не съм го приемал като необходимост, но желанието ми да го науча и това, че съм имал добри учители не само извън, а и в училище, ми помага много. Не съм завършил филология и не се занимавам с лингвистика, дори не общувам всеки ден на английски, но това, че знам езика на добро ниво, ми дава ключови предимства:
- Мога да достигам бързо и лесно до информацията, която ми трябва. Не само в интернет, но и чрез специализирана литература.
- Имам над 5-годишен опит в големи международни компании, 2 от които извън България, използвайки английски език като основен в комуникацията.
- Сравнително бързо успявам да разбирам частично други чужди езици.
Днес светът е различен от преди 20 години. Технологиите са навсякъде около нас. Компютри, смартфони, таблети, безжични и мобилни мрежи – въздухът около нас има достъп до интернет. Колите, хладилниците и дори часовниците станаха „умни“. Има нова вълна езици, които привличат децата така, както ме привлече английският тогава. Това са езиците за програмиране. И точно като с английския, това да учиш програмиране не означава да станеш програмист. Програмирането е начин на мислене, който ти помага да комуникираш с компютрите и технологиите не просто като потребител, а като творец, който създава и реализира своите идеи.
Ние в SoftUni Kids вярваме, че всяко дете трябва да се докосне до програмирането и използваме игрите като естествен начин за придобиване на знания и умения в тази сфера. Използваме иновативен подход на учене чрез правене и постоянна работа в екип, което развива логическото мислене на децата, въображението им и най-вече вярата в тях самите.
Една от най-важните части от нашето обучение и кулминацията на всеки един курс е финалното представяне на проектите, които децата са създали, заедно с екипите си по време на занятията. А те са различни във всеки един курс и следват различните възможности за използване на програмирането в реални проекти, които виждаме около нас всеки ден: анимации, електронни игри, приложения за смартфони и таблети, охранителни системи, роботи, сензорни станции и много други.
Аз съм Ангел и съм един от преподавателите в SoftUni Kids. Елате при нас и ще развием в децата ви необходимите умения и знания, с които да направят уверени първите си стъпки в съвременния свят.
Повече информация за предстоящите инициативи на SoftUni Kids следете на сайта, както и във Facebook страницата ни.