Още в края на 70-те правителството на Великобритания достига до извода, че компютърната грамотност ще се окаже много ценна в идните десетилетия. Причината за това прозрение е документалната поредица Кристофър Евънс, носеща името “The mighty micro”, фокусирана върху силициевият микропроцесор и защо трябва да му се отдаде по-голямо значение. Поредицата нашумява дотолкова, че въпросният микропроцесор и опознаването му се обсъждат в Парламента. Великобритания по това време е разкъсана от политическа и икономическа криза, наред с настъпилата международна инфлация. Управниците ясно разбират, че трябва да обърнат голямо внимание на технологиите, в които изостават, но не са сигурни как да подходят. Така се ражда проекта „Компютърна грамотност“ (The Computer Literacy Project), възложен на Британската обществена радио и телевизионна компания (BBC). Целта му е проста – да повиши технологичната грамотност на британските граждани.
По това време личните компютри на британския пазар не са най-достъпния и нашумял продукт, тъй като са основно внос от САЩ – Apple и Commodore, а те са скъпи. Британските технологични компании решават да променят тази тенденция и на пазара се появяват няколко различни модела британски лични компютъра като Acorn Atom и Sinclaire ZX81. BBC имат нужда точно от това. Те обявяват конкурс за компания, която може да произведе лесен за ползване компютър с микрочип, който да може да бъде въведен в учебните заведения. Битката между компаниите е ожесточена и доста интересна, но в крайна сметка победител са Acorn (по-любопитните могат да видят екранизацията на въпросната битка – Micro Men).
Така на 1 декември 1981 г. излиза BBC Micro, прародителят на Micro:bit платките, които децата използват сега, за да се научат да програмират. Около милион и половина машини са закупени от училищата във Великобритания и едно цяло поколение се научава да работи и програмира на тях.
Почти 40 години по-късно, BBC не са забравили урока, научен от Кристофър Евънс, и не спират да работят към повишаване на компютърната грамотност на по-малките с платките Micro:bit. Разбира се, разликите между BBC Micro и BBC Micro:bit са огромни, но няма как не признаем заслугите на машината, която днес ще ни се стори доста големичка в сравнение с малката платка, с която програмираме днес.
Ако детето ви проявява интерес към технологиите, компютрите, програмирането и роботите, не се колебайте да го запишете на някой от курсовете от хардуерната пътека на SoftUni Kids. Там те ще боравят с Micro:bit платка и ще се научат да правят най-интересни и причудливи неща. Можете също да разгледате и останалите ни курсове, включващи програмиране и дизайн. Компютърната грамотност е била важна още през 70-те, сега си е направо задължителна.