Изучаването на технологии не е просто мода - днес подобно умение е абсолютна необходимост, дори за най-малките. В ранна детска възраст малчуганите са като гъбки - попиват бързо и ефективно всяко новопостъпило знание и около това изграждат своята адаптация към съвременния свят, както и характера си.
Програмирането стои в сърцето на бурно развиващия се технологичен свят, който ни заобикаля. Докато изучават тази сфера, децата развиват редица ключови умения, необходими както за личностното им развитие, така и за по-нататъшната им кариерна реализация. Те придобиват качества като критично мислене, разрешаване на проблеми, дори креативност и адаптивност. В следващите редове ще обърнем по-детайлно внимание именно на някои от ключовите умения, които малчуганите ви могат да развият, ако започнат да изучават програмирането още сега:
1. Умение за решаване на проблеми
Динамичният свят, който обитаваме днес, налага на децата да са решителни и самостоятелни от съвсем малки, както и да могат да се справят с не малка доза трудности в ежедневието си сами. Изучаването на принципите в програмирането помага на малките да разберат как работят “нещата”. Заедно с това, те се научават да решават проблеми по логически последователен начин, със солидна доза творчество. Способността за достигане до правилното решение е полезна в почти всички съзнателни етапи от живота - от предучилищна група до постъпването на първото работно място.
2. Умение за откриване на възможности
Докато програмират, децата разбират, че провалът не е непременно негативно явление. Нещо повече – неуспехът може да бъде възможност за научаване на нови неща. Подобно умение ги подтиква да правят множество опити, докато не постигнат своята цел. Така един не особено позитивен резултат се превръща именно в такъв - защото вече умеят да откриват възможностите навсякъде около себе си.
3. Последователно мислене и способност за контрол
Обученията в сферата на програмирането не включват единствено писане на код. Те стимулират децата да мислят различно. Да открият възникналия проблем и да го разбият на няколко малки стъпки, които водят към неговото разрешаване. Това им помага да развият последователно мислене, като по този начин не биват ръководени по пътя към желания успех - вместо това те са тези, които водят, защото имат контрол над ситуацията. Истината е, че децата проумяват, че притежават подобно умение, още в най-ранна възраст - тогава, когато започват да осъзнават, че плачът веднага привлича така желаното внимание на мама. По този начин, макар ние понякога да не го осъзнаваме, те контролират ситуацията. Ако се постараем да развием това качество в правилната посока, децата ни получават възможността да израстват със самосъзнание на лидери и самостоятелни човешки индивиди. Програмирането помага изключително много за постигането на това.
4. Развитие на креативността
Света на технологиите учи децата да експериметнират, да бъдат уверени в себе си и да намират креативни отговори на въпросите, които им възникват в процеса на обучение. Те имат възможност да създадат нещо собствено и да видят крайния продукт от творчеството си. Именно резултатът ги мотивира да продължават да творят.
5. Ориентиране в професионален план
Днес програмирането е едно от най-търсените умения на пазара на труда и тази тенденция ще продължи и в бъдеще. Възможностите за кариерно развитие в тази област ежедневно се увеличават. Освен в технологичния свят, програмирането намира приложение във всеки аспект от ежедневието ни. Умението за писане на код е високо ценено в областите на финансите, търговията на дребно, здравеопазването и много други. Независимо в коя сфера детето ще избере да се развива, програмирането ще му осигури повече възможности за изграждане на стабилна кариера.
6. Практически опит, който развива умението за екипна работа и редица други
Докато програмират, деца са изправени пред едно забавно предизвикателство. В ранна възраст обучението по програмиране преминава под формата на игра. Малчуганите неусетно развиват ценни умения, докато правят нещо приятно за тях. Това означава, че противно на общо приетото, не е необходимо малчуганите да прекарват твърде дълго време пред мониторите от малки. Практическите упражнения и примери от реалния живот им помагат да разберат приложенията, които намира софтуерното инженерство, както и как работи то. В този цялостен процес придобиват и редица други умения, като работа в екип, адаптивност, адекватно оценяване на трудни ситуации и др.
Ако искате да осигурите на детето си възможността да навлезе в една от най-перспективните сфери на 21 век и да придобие всички горе споменати умения - не пропускайте да разгледате обученията ни на kids.softuni.bg. Курсовете ни са разработени съобразно нуждите на малчуганите и са изцяло адаптирани към възрастта им. За повече информация и записвания, посетете ТОЗИ линк!